|
W moim domu nie nudzi się nikomu |
Scenariusz zajęć zintegrowanych w grupie 3 latków
Imię i nazwisko nauczyciela: A. K.
Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy
Grupa dzieci: 3 latki
Temat ogólny: W naszym domu nie nudzi się nikomu
Temat dnia: Mój dom przy mojej ulicy
Data: 10. 09. 2012
Obszary podstawy programowej:
3.1. , 3.2. , 3.3. , 4.2. , 4.3. , 4.4. , 5.4., 1.2.
Cele ogólne:
- rozwijanie zdolności do uważnego słuchania opowiadań, wierszy i wypowiadania się
w różny sposób,
- kształtowanie pozytywnego, pełnego ciekawości stosunku do roślin i zwierząt
Cele szczegółowe. Dziecko:
- rozumie co znaczy słowo dom,
- wie czym mogą różnić się od siebie domy,
- bawi się bezpiecznie z innymi dziećmi,
- uważnie słucha, nie przeszkadza innym,
- wypowiada się na dany temat,
- rozpoznaje i nazywa dźwięki z otoczenia,
- wskazuje kto, gdzie mieszka,
- biega, bez potrącania innych
Metody pracy: słowne, czynne, oglądowe
Formy pracy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje z różnymi domami, szarfy, bębenek, wierszy "Wiersz o domu" N. Usenko, obrazki ilustrujące treść wiersza, nagrane na płytę CD odgłosy domu, ilustracje domów z różnych stron świata i ich mieszkańców
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa kierowana " Co to jest dom" - Próby odpowiedzi na pytanie na postawie ilustracji. Nazywanie różnych domów ( wieżowce, kamienice itp.), wskazywanie różnic i podobieństw między nimi.
2. Zabawa orientacyjno- porządkowa "Dzieci w domkach, dzieci na spacerze"- nauczyciel rozkłada szarfy pod ścianą i prosi dzieci by stanęły wewnątrz jej. Na hasło " Dzieci idą na spacer " - dzieci swobodnie spacerują po sali przy akompaniamencie bębenka. Na hasło " Dzieci wracają do domów "- wszystkie szybko, ale bezpiecznie wracają do swoich domów- szarf.
3. Wysłuchanie wiersza N. Usenko " Wiersz o domu" - odpowiedzi dzieci na pytania nauczyciela dotyczące treści.
4. Dobieranie obrazków przedstawiających zwierzęta z wiersza do obrazków ich domów, wspólne nazywanie ich.
5. Swobodne wypowiedzi dzieci nt. swoich domów, o tym, co lubią w nich najbardziej, kto z nimi mieszka itp.
6. Zabawa bieżna " Dzieci do domków " - swobodne poruszanie się dzieci po sali, na hasło " Dzieci do domów" jak najszybsze dobiegnięcie do miejsca wskazanego przez nauczyciela. Prowadzący zwraca uwagę, by podczas biegania nikogo nie potrącić.
7. " Dom i domownicy" - przyporządkowywanie domów do mieszkańców, głośne powtarzanie nazw domostw i mieszkańców.
|
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
|
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
|
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?
|
|
» Gości online: 8
» Użytkowników online: 0
» Łącznie użytkowników: 59,429
» Najnowszy użytkownik: anami2
|
|